Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na spotkanie autorskie z Grzegorzem Kwiatkowskim poświęcone książce “Karl Heinz M.”. Spotkanie poprowadzi profesor Karen Underhill z Uniwersytetu Illinois w Chicago. Wydarzenie będzie miało formę online i odbędzie się w piątek, 2 lipca o godzinie 18.00.
Rejestracja: www.zoom.us
Wydarzenie towarzyszy 30. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie i jest częścią projektu „Galicja, tu się czyta”.
Wydana przez Biuro Literackie książka „Karl-Heinz M” kontynuuje strategię prowadzenia poetyckiego notatnika o sytuacjach granicznych i skrajnych w duchu „Umarłych ze Spoon River” Edgara Lee Mastersa. „Kwiatkowski nie pisze o Zagładzie, lecz o świecie w Zagładzie, w jej cieniu – w świecie więc, którego Zagłada jest niezbywalnym i nieredukowalnym punktem odniesienia” stwierdził o książce na łamach miesięcznika Odra krytyk literacki Leszek Szaruga.
Prof. Karen Underhill jest adiunktką literatury polskiej i studiów polsko-żydowskich na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich i Bałtyckich na Uniwersytecie w Chicago i współzałożycielką Inicjatywy Studiów Polsko-Żydowskich. Jej badania, w których spotykają się kultury polska i żydowska, skupia się na modernizmie polskim i jidysz, Brunonie Schulzu i żydowskiej kulturze Galicji w okresie międzywojennym, a także na zmianach w narracji o Polsce jako wielokulturowej i pluralistycznej przestrzeni spotkania. Doktorat obroniła na Uniwersytecie w Chicago, była stypendystką Joseph Kremen Memorial w YIVO w latach 2012-13, jest też współzałożycielką krakowskiej klubokawiarni Massolit Books & Cafe. Publikowała artykuły w „Polin”, „East European Politics and Societies”, „Slavic & East European Journal”, „Ruchu literackim”, „Tekstach drugich”, „Czasie kultury”. Obecnie pracuje nad książką “Writing in the Third Language: Bruno Schulz and Jewish Modernity” („Pisząc w trzecim języku: Bruno Schulz i żydowski modernizm”).
Grzegorz Kwiatkowski – poeta i muzyk. Autor Biura Literackiego, w którym wydał m.in. „Radości”, „Spalanie”, „Sową” i „Karla Heinza M.”. Jest członkiem psychodelicznego zespołu rockowego Trupa Trupa. Beneficjent wielu międzynarodowych programów literackich m.in. „Artist in Residence” w Wiedniu i „Styria Artist in Residence” w Grazu. Współprowadzi warsztat „Virus of Hate” na Uniwersytecie Oksfordzkim. Gościł m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, na Uniwersytecie Chicagowskim, na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, w Jewish Theological Seminary i na Uniwersytecie Teksańskim w Dallas. Członek europejskiej platformy literackiej Versopolis. Uczestnik wielu międzynarodowych festiwali literackich m.in. Oslo internasjonale poesifestival i Lahti International Writers Reunion. Jego prace muzyczne i literackie były publikowane i recenzowane w takich tytułach jak The Guardian, Modern Poetry in Translation, New Poetry In Translation, CBC, Pitchfork, Los Angeles Times, Rolling Stone, Newsweek, Billboard, Spin, Chicago Tribune, Times, NPR, BBC i KEXP. Jako muzyk wystąpił do tej pory m.in. na Desert Daze Festival, Rockaway Beach Festival, SXSW, Primavera Sound i Iceland Airwaves. Piosenki Trupa Trupa są regularnie emitowane w programach radiowych prowadzonych przez Iggy Popa i Henry’ego Rollinsa. Zespół został również zaproszony do wzięcia udziału w legendarnej sesji NPR Tiny Desk. Jego muzykę wydawają wytwórnie płytowe, takie jak Sub Pop, Glitterbeat Records, Ici d’ailleurs i Lovitt Records.