Skip to content

Recenzja na łamach Malemena

„Grzegorza Kwiatkowskiego MALEMEN poznał kiedy umieściliśmy go na liście 30 najbardziej obiecujących polskich mężczyzn przed 30. Ma tylko 26 lat i przeszłość (nie mówiąc o przyszłości), o której wielu może tylko pomarzyć.

Na koncie ma już 2 tomiki poezji. Jego wiersze były publikowane w najważniejszych polskich dziennikach (m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik”) i magazynach literackich (m.in. „Lampa” , „Dwutygodnik”, „Topos”). Nagradzany na  konkursach (Złoty Środek Poezji, Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Witolda Gombrowicza ), doceniany przez krytyków. Zgłoszony do prestiżowych Paszportów Polityki.

Kiedy sięgnęłam po jego poezję po raz pierwszy, pomyślałam – Wojaczek zmartwychwstał. Po rozmowie z nim spojrzałam na jego wiersze zupełnie inaczej. Grzegorza Kwiatkowskiego można oczywiście zaliczyć do kręgu „poetes maudits” i mówić o nim jak o następnym Bursie, Przybyszewskim czy Wojaczku. Zostawmy to jednak znawcom. Dla mnie – absolutnego laika, Grzegorz Kwiatkowski swoim nazwiskiem tworzy zupełnie nową jakość i to nie tylko w  poezji. Niedawno zespół Trupa Trupa którego jest współtwórcą wydał swoją pierwszą Epkę. Dokładnie 4 utwory. To już nie singiel, jeszcze nie płyta, ale trzeba przyznać, że zapowiada się obiecująco. W wywiadach twórcy mówią, że inspirują się muzyką Beatlesów czy Velvet Underground. Odkurzone lata 60, wypolerowane nowością pokolenia  wychowane na przełomie wieków. Oczywiście to, czy muzyka, którą tworzy zespół Trupa Trupa się komuś spodoba czy nie, zależy tylko i wyłącznie od gustu. Należy jednak podkreślić, że warto choć na chwilę zatrzymać się przy czymś, co swoją jakością znacznie przewyższa to, czym karmią nas polskie media.

Trupa Trupa jest kwintetem. Poza Grzegorzem Kwiatkowskim zespół tworzą: basista Wojtek Juchniewicz, perkusista Tomek Pawluczuk, klawiszowiec Rafał Wojczal. Stronę wizualną tworzy Katarzyna Łygońska. Ona też jest autorką teledysku do utworu „Opór”, który promuje Epkę zespołu. Na jesień muzycy planują rozpocząć intensywną pracę nad albumem długogrającym. Jak na razie niestety tylko Gdańszczanie mogą posłuchać Trupy Trupa na żywo. Niedługo to się jednak zmieni, jako że zespół planuje dzielić się swoją twórczością z amatorami dobrego grania w innych miastach Polski. Warto śledzić ich poczynania i postępy, bo prawdopodobnie już niedługo będzie o nich głośno.”

Aleksandra Binkowska

Artykuł można przeczytać na stronie MALEMANA

FacebookTwitter