Skip to content

O muzyce i poezji przeciw nienawiści na kalifornijskim uniwersytecie – Gazeta Wyborcza

Poeta i członek Trupa Trupa, Grzegorz Kwiatkowski, na piątkowym spotkaniu online organizowanym przez Uniwersytet w Berkeley opowie o muzyce i poezji przeciw mowie nienawiści.

Pandemia zamknęła nas w domach i skutecznie uniemożliwiła wszystkie spotkania. Ale jednocześnie dzięki mediom społecznościowym i platformom komunikacyjnym można wziąć udział w wydarzeniach nie tylko na poziomie lokalnym, lecz również – międzynarodowym.

Niejako skutkiem pandemii jest spotkanie online z gdańskim poetą i członkiem zespołu Trupa Trupa. W piątek, 11 grudnia, o godz. 21, za pomocą platformy Zoom połączy się z kalifornijskim Uniwersytetem w Berkeley. Temat spotkania to “Music and Poetry against Hatred: A Conversation with Grzegorz Kwiatkowski”, czyli, w wolnym tłumaczeniu, Kwiatkowski powie o muzyce i poezji występujących przeciw nienawiści.

“Poprzez muzykę, poezję i proste zaangażowanie Kwiatkowski ostrzega Polaków i Europejczyków o toksycznych konsekwencjach mowy nienawiści, wyparciu Holokaustu i innych wypaczeniach przeszłości, które sprzyjały komunizmowi i powróciły w demokratycznej Europie Wschodniej” – czytamy w opisie spotkania.

Podobnego tematu dotyczyć będzie zaplanowane na 19 stycznia 2021 roku spotkanie na Jewish Theological Seminary w Nowym Jorku.

– Spotkanie w Berkeley i w Nowym Jorku to w pewnym sensie zapowiedź przyszłorocznego anglojęzycznego wydania książki z moimi wierszami w jednym z amerykańskich wydawnictw. Tłumaczem jest profesor Peter Constantine i myślę, że trafnie przełożył moją poezję, co rezonuje. Powyższe spotkania są tego przykładem – mówi Kwiatkowski. – Staram się skupiać i na poezji, i Trupa Trupa w równym stopniu. Mój wkład w zespół jest często podobny do tego, jak uprawiam poezję, czyli minimalizm i pamięć, i historia. Tak jest na przykład w piosence “Never Forget” inspirowanej “Shoah” Claude’a Lanzmanna.

W 2020 roku zespół miał ruszyć na trasę promującą ostatnie wydawnictwo, “Of the Sun” z 2019 roku. Kilka koncertów miało się odbyć również w Stanach Zjednoczonych, jednak te musiały zostać przełożone na przyszły rok.

– W przyszłym roku wydajemy z Trupa Trupa nowy album i na pewno odwiedzimy Stany Zjednoczone, by zarejestrować, uwaga, drugi koncert Tiny Desk, ale tym razem już w Waszyngtonie. Mam nadzieję, że w okolicach tej trasy odbędzie się premiera książki i w związku z tym pojawią się kolejne spotkania na uniwersytetach w Stanach – mówi Kwiatkowski.

Małgorzata Muraszko, Gazeta Wyborcza

FacebookTwitter