Skip to content

Rzeczpospolita o zagranicznej recepcji Headache remastered

„Trupa Trupa, niezależny zespół z Gdańska, robi furorę na świecie po francuskiej premierze „Headache Remastered” w prestiżowej francuskiej wytwórnii Ici d’ailleurs. To winylowa reedycja albumu, który ukazał się w 2015 roku.

Czołowe muzyczne magazyny świata, w tym francuska edycja „Rolling Stone”, wprost rozpływają się w zachwytach nad nagraniami polskiej formacji z Trójmiasta. Gra je wiele ważnych stacji radiowych.

Jak to bywa na muzycznym rynku, z tysięcy premierowych albumów – ten jeden-jedyny musi wyłowić guru branży fonograficznej.

Taką osobą był Sasha Frere-Jones z „Los Angeles Times”. W jego zestawieniu najważniejszych albumów 2015 roku „Headache” znalazło się na 19 miejscu. Ale nie samo miesce było najważniejsze, lecz kontekst: Trupa Trupa znalazła się w gronie takich wykonawców jak Drake, Kendrick Lamar, Aphex Twin, by wspomnieć tylko tych znanych szerokiemu gronu odbiorców.

Wysokiej pozycji towarzyszył jednoznaczny komentarz Jonesa: „Jeden z najważniejszych zespołów rockowych działa w Gdańsku, w Polsce. Liderem jest poeta Grzegorz Kwiatkowski, który śpiewa, a czasem mówi po angielsku”. Kwiatkowski został też porównany do Syda Barretta. Mowa jest o niezwykłej urodzie muzyki.

Ważna była też recenzja Tristana Batha w brytyjskim „The Quietus.com”, w którym została podkreślona wyjątkowość polskiego zespołu, zilustrowana muzycznym mp3 „Sacrifice”.

– Dzieje się rzecz z gatunku science fiction, ponieważ w 2015 roku zdawało się nam, że dotarliśmy już w bardzo wiele miejsc – powiedział Grzegorz Kwiatkowski. – A teraz okazuje się, że jest ich o wiele więcej i codziennie jesteśmy zalewani nowymi informacjami o tym, że piszą o nas coraz większe media.

Trupa Trupa to Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. Od 2015 roku zespół nagrywa dla brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records, w której katalogu są m.in. Tashi Dorji, Mats Gustafsson, Katie Gately, Father Murphy.

Efektem współpracy był właśnie dobrze przyjęty przez światową krytykę album „Headache”.

Od 2016 roku zespół związany jest również z francuską wytwórnią Ici d’ailleurs (w katalogu m.in. Yann Tiersen, Matt Elliott/The Third Eye Foundation, Stefan Wesołowski), i to właśnie ona wydała zremasterowaną wersję „Headache” na płycie winylowej.

Zespół Trupa Trupa wystąpił w legendarnym londyńskim klubie Cafe OTO (2016), na antenie największej na świecie telewizji muzycznej Boiler Room (2016), a także na najważniejszych polskich festiwalach – Open’er Festival (2015, 2012), OFF Festival (2013), Ars Cameralis (2013) i Soundrive Festival (2014).

10 grudnia zespół zagra na Festiwalu Energia Dźwięku we Wrocławiu, zaś nowy album ukaże się już niedługo, czyli w pierwszej połowie 2017.

Jak dowiadujemy się nieoficjalnie, negocjacje na nowy kontrakt toczą się z kluczowymi firmami niezależnymi na świecie. Ich szefowie to najbardziej wpływowe osoby muzyki alternatywnej.”

Jacek Cieślak, www.rp.pl

FacebookTwitter