Skip to content

Recenzja projektu “Powinni sie nie urodzić” – Trójmiasto.pl

“Małe pomieszczenie obok Gdańskiej Galerii Miejskiej – galeria-to-be na ulicy Grobla I – dość rzadko jest miejscem artystycznych wydarzeń. Jego anonimowy charakter jeszcze wzmocnił siłę wyrazu projektu, nadając mu cech autentyczności. We wnętrzu na surowych ścianach pojawiły się świece, a wszechobecny zapach kadzidła i rodzaj zasłony przy wejściu do galerii stworzonej z nagrobnych wstęg zmienił ją w rodzaj mrocznej kaplicy. Te zabiegi stworzyły bardzo sugestywny efekt daleki od wrażenia celowego zaaranżowania przestrzeni.

Centralny punkt instalacji zajęło czarne dziecięce łóżeczko wypełnione po brzegi wydawnictwem “Powinni się nie urodzić”, zawierającym wybrane wiersze Kwiatkowskiego, nowe oraz te wcześniej publikowane. Kto zna “Krechę” ilustrowaną przez Chodzińskiego i Salamona, nie miał problemów z rozpoznaniem ich specyficznego brutalno-naiwnego stylu, tu wzbogaconego jeszcze o elementy mrocznej stylistyki w postaci gotyckich krojów czcionek, czy motywów funeralnych. Użyte środki wyrazu idealnie zilustrowały poezję Kwiatkowskiego o pesymistycznym wydźwięku.

Artystom należą się wielkie brawa za stworzenie ciekawej i spójnej akcji. Zresztą czego innego można się było spodziewać po tak utalentowanych i wielokrotnie docenianych twórcach. Szkoda tylko, że czas trwania projektu był tak krótki. Nie pozostaje zatem nic innego jak tylko czekać na ich kolejne realizacje. ”

Weronika Korbal

Recenzja do przeczytania również na portalu

FacebookTwitter